Zpět na historii

V kdysi vycházejícím občasníku "VESELÍ & OKOLÍ" zveřejňoval své příspěvky pan Jiří Patka. Na této stránce uvádíme výběr z některých jeho článků.

Nejprve několik slov o Jiřím Patkovi. Narodil se v roce 1927 ve Vysokém Veselí. Tehdejší  tzv. měšťanskou školu vyšel během 2. světové války a hrozilo mu totální nasazení do Velkoněmecké říše, kde mnozí naši mladí hoši při náletech zahynuli. Proto bez velkého rozmýšlení se šel učit knihařem k panu Burghartovi. Již ve škole ho bavilo vymýšlet si při slohu příběhy a paní učitelka z jeho sešitu třídě mnohé předčítala. Jirka se při té chvále styděl a schovával se pod lavici. Práce u knihaře ho bavila, hodně četl knížky. Při nástupu na vojenskou službu mu jeho strýček, známý skladatel Karel Vacek poradil, aby se přihlásil do Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého, kde ho přijali do mužského sboru mezi tenory. S tímto souborem procestoval mnoho zemí - Polsko, Maďarsko, Čínu, NDR, NSR, Itálii, Španělsko, Jugoslávii, Rakousko, Sovětský Svaz, Francii, Belgii, Pobaltské republiky. V roce 1970 byl tento soubor zrušen a jeho členové se změnili v Pražský mužský sbor orchestru hlavního města Prahy FOK. Jirkovi nikdy nechyběla veselá nálada a s podobně laděnými kolegy se účastnil vymýšlení a provádění mnohých povedených žertů.

V důchodu se zabýval sepsáním vzpomínek na staré časy, ve kterých popisuje zejména veselé příběhy. Některé z nich zde předkládáme:

Z mých mladistvých let
O setkání Karla Vacka s Eduardem Bassem
Pojď s náma holka zlatá mašírovat
Štědrovečerní vzpomínka
O panu Pacinovi

Zpět na historii